CASTILLO DE COLOMARES – zamek Krzysztofa Kolumba / CO ZOBACZYĆ W BENALMÁDENIE?

Dziś znów zabieram Was na krótką, ale cudowną wycieczkę po Benalmádenie.

Zwiedziliśmy razem już m.in. PARQUE DE LA PALOMA, piękny port PUERTO MARINA BENALMÁDENA i urocze osiedle białych domków BENALMÁDENA PUEBLO.

Dziś zabieram Was na zamek!

.

.

.

ZOBACZ NAJLEPSZE OFERTY TUI NA WYMARZONE WAKCJE I WYBIERZ COŚ DLA SIEBIE!

https://c.mtpc.se/tags/link/2099378

.

.

.

 

CASTILLO DE COLOMARES w Benalmádenie to położony na wzgórzu z widokiem na miasteczko zamek, a właściwie to pomnik poświęcony Krzysztofowi Kolumbowi, jego życiu i przygodzie odkrycia Ameryki.

Zabytek jest zamkiem tylko z nazwy, choć swoją architekturą od niego nie odbiega.

Sama pamiętam jak szłam w jego stronę wypatrując go wysoko nad szczytami drzew, po czym się na miejscu okazało, że jest on jakieś 10 x mniejszy niż sobie wyobrażałam!

CASTILLO DE COLOMARES został wybudowany w latach 1987 – 1994 przez dr. Estebana Martín, lekarza ze Stanów Zjednoczonych.

Doktor Martín zdumiony brakiem jakichkolwiek dowodów czci oraz informacji dotyczących tego wielkiego odkrywcy postanowił wybudować zamek będący pewnego rodzaju hołdem dla odkrycia Ameryk oraz osoby samego odkrywcy – Krzysztofa Kolumba. 

CASTILLO DE COLOMARES był budowany siedem lat przez dwóch hiszpańskich rzemieślników J. Blanco i D. Nunez, których nazwiska umieszczono tuż obok imienia pomysłodawcy i sponsora, na tablicy pamiątkowej przed wejściem.

Łączy w sobie styl: bizantyjski, romański, gotycki i murdejar.

CASTILLO DE COLOMARES zajmuje powierzchnię około 1500 metrów, co czyni go największym na świecie pomnikiem poświęconym Krzysztofowi Kolumbowi – odkrywcy Ameryki.

O miejscu tym mówi się, że jest książką historyczną o hiszpańskiej kulturze i sztuce w XV wieku wyrytą w kamieniu – trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Cała konstrukcja jest starannie wyrzeźbionym symbolicznym przedstawieniem nieustraszonych, a zarazem szalonych podróży i odkryć.

Wewnątrz można obejrzeć wielką księgę opisującą szczegółowo poszczególne podróże Kolumba.

Oprócz tego wiele rzeźbionych odniesień do trzech głównych kultur okresu – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Spacer wokół precyzyjnie wykonanych replik trzech statków: Santa Maria, Pinta i Nina to czysta przyjemność!

Warto pamiętać zwiedzając ten zamek, że cała konstrukcja to nawiązania do faktów historycznych, symboli i dat wyrytych na tabliczkach czy ornamentach ponumerowanych jak przewodnik od 1 do 16.

Znajdziemy tu odniesienia bezpośrednio do wyprawy Kolumba w 1492 roku jaką jest pierwszy szkic „wyspy Hispaniola” (numer 10) czy latania „Wiara żeglarza” (numer 12) poświęcona pamięci 39 osób które z podróży z Ameryki nie wróciły.

Uważnym zwiedzającym nie umkną takie detale zamku jak herby katolickich monarchów, których wsparcie dało żeglarzowi wiarę i siłę nieustraszonym podróżom i odkryciom.

Oprócz licznych fontann z ujściem pitnej wody, bram i łuków mających swoje odniesienie do wcześniej wymienionych stylów architektonicznych czy odniesień do głównych kultur okresu: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, warta uwagi jest na przykład kotwica z wyrytym napisem „Palos, Huelva, Martin A Pinzon”.

Palos de la Frontera to miasteczko nieopodal portu Huelva, z którego 3 sierpnia 1492 roku Kolumb wyruszył w swoją zamorską podróż do Indii a Martina A. Pinzon to dowódca statku Pinta.

Na jednej ze skalnych tabliczek widnieje wyryty „Testamento de Isabel la Catolica” czyli ostatnia wola ówczesnej katolickiej królowej Izabeli I Kastylijskiej.

Wśród zieleni otaczającej zamek stoi popiersie Króla Aragonii i Kastylii.

Jedna z kamiennych tablic odnosi się do miejsca śmierci podróżnika, czyli miejscowości Valladolid położonej w środkowej Hiszpanii.

W zamku CASTILLO DE COLOMARES znajduje się maleńka, bo zajmująca zaledwie 1,96 m2 powierzchni, kaplica pod wezwaniem Świętej Izabeli Węgierskiej wpisana do księgi rekordów Guinessa jako najmniejszy kosciół na świecie.

Dzisiaj zamknięty dla odwiedzających z racji przygotowań do nadania statusu muzeum.

Obok kościoła znajduje się puste mauzoleum, które być może któregoś dnia stanie się miejsce spoczynku szczątek sławnego marynarza.

Przez lata CASTILLO DE COLOMARES było domem dla ptaków drapieżnych, potem gadów.

Dziś jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Benalmadenie, zabytkiem idealnym dla marzycieli i entuzjastów oraz dla tych, którzy lubią ciekawą architekturę i którzy mają w sobie żyłkę odkrywców.

GODZINY OTWARCIA ZAMKU:

Poniedziałek: zamknięte

Wtorek: zamknięte

Środa:10-14 i 16-20

Czwartek: 10-14 i 16-20

Piątek: 10-14 i 16-20

Sobota: 10-14 i 16-20

Niedziela:10-14 i 16-20

CENA:

Wejście na zamek kosztuje 2,5€ dla osoby dorosłej.

Istnieje możliwość wejść grupowych, także z przewodnikiem.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress