LEASING SPRZĘTU KUCHENNEGO – NA CZYM POLEGA?

Leasing na przestrzeni ostatnich lat znacznie zyskał na popularności.

Zazwyczaj kojarzony jest z zakupem samochodów.

Jednak w ofertach banków i firm leasingowych są obecnie nie tylko oferty na samochody, ale również urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz inne rzeczy. 

Oczywiście w przypadku urządzeń leasingowanie nie aż tak popularne jak leasing samochodów, ale warto wiedzieć, że sprzęt kuchenny również można sfinansować ten sposób. 

Co ciekawe leasing nie jest zarezerwowany wyłącznie dla firm.

Istnieje także leasing konsumencki, który dostępny jest dla osób prywatnych.

Oczywiście w przypadku firm korzyści z leasingu są znacznie szersze, ponieważ można uwzględniać go jako koszt.

Spłatę rat, a dokładniej czynszów leasingowych prowadzi się opłacając faktury wystawiane przez bank lub firmę leasingową.

W przypadku osoby prywatnej leasing jest bardzo podobny do kredytu.

Jednak zasadniczą różnicą jest własność przedmiotu.

W przypadku leasingu właścicielem przedmiotu jest bank lub firma leasingowa.

My spłacamy ratę w formie czynszu leasingowego, a na koniec wykupujemy za określoną w umowie kwotę ów przedmiot na własność.

Kwotę tę można ustalić na mniejszym lub większym poziomie.

Zwykle banki i firmy leasingowe dają w tej kwestii szeroki zakres wyboru kwoty do wykupu.

Jeżeli chcemy mieć niskie raty, a potem wykupić przedmiot za brakującą część pozostałą do spłacenia, to możemy w  taki właśnie sposób ustawić parametry leasingu.

Z kolei jeżeli wolimy mieć wyższe raty i rozłożyć w czasie spłacanie wartości całego przedmiotu, to możemy sobie ustalić wyższe raty z minimalną kwotą wykupu. 

Często leasing wymaga też wpłaty wstępnej – to taka forma wkładu własnego.

Zwykle praktykuje się około 10% wartości do spłaty, aczkolwiek w tym aspekcie również można dopasować parametry leasingu do własnych potrzeb.

Ma też jedną zasadnicza przewagę nad kredytem – wymaga mniej formalności i łatwiej go dostać.

Jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą to w ogóle jest jedną z najlepszych form finansowania zewnętrznego. Szczególnie jak kupujemy drogi sprzęt, a to ze względu na korzyści podatkowe.

Wrzucając sobie raty w koszty możemy sporo zaoszczędzić.

Przy czym oczywiście musi być nam ten sprzęt potrzebny do wykonywanej działalności gospodarczej i przy założeniu, że firma przynosi dochody i jest z czego odliczać podatki.

Na potencjalne korzyści z leasingu wpływ ma również forma opodatkowania stosowana przez przedsiębiorcę, czy jest vatowcem, jak się rozlicza itp. oraz obroty przedsiębiorstwa i generowany zysk.

W przypadku samochodów, które przedstawiają dość sporą wartość oczywiście korzyści są większe, ale niestety wiąże się to z wieloma formalnościami jeżeli chcemy w pełni odliczać vat i podatek dochodowy z tytułu leasingu samochodów.

Mianowicie w takim wypadku trzeba zadeklarować, że samochód jest wykorzystywany jedynie w ramach działalności gospodarczej i trzeba prowadzić tak zwaną kilometrówkę, czyli ewidencję przejechanych kilometrów.

Jeżeli samochód będziemy używać również w celach prywatnych to trzeba zadeklarować użyteczność mieszaną, co wiąże się też z ograniczeniami w odliczeniach. 

Na szczęście w przypadku urządzeń nie będziemy mieć takich problemów o ile oczywiście prowadzimy działalność związaną z gastronomią lub cukiernictwem, a sprzęt ten jest nam do tej działalności potrzebny. 

Ważne jest też jaką ofertę leasingu wybierzemy, ponieważ oferty są bardzo indywidualne, a różnice między firmami/bankami potrafią być naprawdę spore, dlatego warto wybrać sprawdzony leasing i tani.

.

ŹRÓDŁA:

Leasing –  jak wybrać najlepszy tani leasing na samochód, urządzenia, maszyny. Czym się kierować przy wyborze leasingu. Jakie oferty porównać. W których bankach możemy uzyskać najlepszy leasing.

Najlepszy leasing samochodowy – czy tani leasing zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Co to jest leasing: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/co-to-jest-leasing/v3m86ms

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress