Monopoli – włoskie miasteczko, które rozkochało mnie w sobie bez granic!

Zacząć ten wpis muszę od jednej, chyba najważniejszej rzeczy – Monopoli rozkochało mnie w sobie miłością bezgraniczną i z 4 zwiedzonych w Apulii miast i miasteczek, to właśnie ono było ( a nawet jest! ) tym, do którego wróciłabym w pierwszej kolejności!

I pewnie wrócę, choć jak wiecie – 2 razy w tym samym miejscu jeszcze nie byłam!

W poprzednich wpisach mogliście już zobaczyć urocze, bajkowe wręcz miasteczko Alberobello słynące z białych domków oraz Polignano a Mare i słynną skałę / grotę , która oprócz pocztówkowych widoków serwuje całkiem niezłe wrażenia!

Jakie? Poczytajcie tutaj!

Teraz zabieram Was do Monopoli.

Rozgośćcie się!

GDZIE LEŻY MONOPOLI

Apulia to tak jak już pisałam region na południu Włoch, zajmuje obszar który umownie określa się jako „obcas”.

Stolicą tej prowincji jest Bari, a Monopoli zaś leży nieco ponad 45 km na południowy-wschód.

JAK DOJECHAĆ DO MONOPOLI Z POLIGNANO A MARE

Jak dolecieć do Bari to już opowiadałam w przypadku wpisu o Polignano a Mare.

Natomiast jak dostać się z Polignano a Mare do Monopoli?

Oczywiście pociągiem – to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie!

Kurs trwa dosłownie kilka minut, a bilety można kupić oczywiście online ( i tak polecam najbardziej! ).

Jeśli zdecydujecie się na zakupi biletów w automacie, to pamiętajcie, by skasować je przed wejściem do pociągu – inaczej może czekać nas mandat!

Na przyjeżdżających samochodem czeka natomiast wygodny i przestronny parking na Piazzale Cristoforo Colombo przy Porto Antico di Monopoli, gdzie najlepiej rozpocząć zwiedzanie.

GDZIE POJECHAĆ Z MONOPOLI?

Z Monopoli możemy si wybrać w dalszą wycieczkę, m.in. do:.

Ostuni (ok. 20 min, koszt: 2,5 €) pociągiem

Polignano a Mare (ok. 10 min, koszt: 1,1 €) pociągiem

Alberobello – pociągiem bezpośrednio tylko z Bari Centrale, ale z samego Monopoli dostaniesz się tam autobusem (uwaga: w niedziele nie kursują)

Lecce (1 h 15 min, koszt: 7,70 €)

Conversano autobusem (czas przejazdu 35 min, koszt: 1,40 €)
godziny: 8:15, 12:30, 13:50, 14:25, 16:30, 18:40, 19:45.

Cisternino – żeby się tu dostać, trzeba pojechać na stację FASANO (a nie na stacji Cisternino, z której nie dostaniesz się do miasteczka – to taki apulijski kiepski żart dla turystów). Dostaniesz się tylko z Fasano, autobusem ze stacji kolejowej. W niedzielę nie radzę ryzykować, w soboty być może jedzie jeden na godzinę, najbezpieczniej jechać w ciągu tygodnia.

W razie czego z Fasano do Monopoli jest jedna stacja, więc w razie niepowodzenia wiele nie tracisz (1,1 € i jakieś 7-10 min. w jedną stronę).

Po drodze do/z Matery warto zwiedzić jeszcze Altamurrę – to urocze miasto najlepszej focacci we Włoszech i słynnego chleba w kształcie serca.

Altamurra znajduje się na trasie do Matery, więc kupujesz jeden bilet (5 €) i wysiadasz po drodze, zwiedzasz, po czym wsiadasz w następny pociąg i docierasz do Matery :)

CO ZOBACZYĆ W MONOPOLII?

PORTO ANTICO

Słynny stary port – to właśnie od niego warto zacząć zwiedzanie.

To miejsce słynące z pocztówkowych widoków, a zarazem miejsce, które swoim urokiem przyciąga jak magnes.

Niebieskie łódki cumujące w porcie fotografowałam z każdej strony i wcale nie chciałam z niego wyjść.

Najlepiej wejść do niego przez historyczną bramę przy Via Porto.

To absolutnie najwspanialsze miejsce w mieście.

Każdy, kto był w Monopoli zrobił tu pamiątkowe zdjęcie.

Te charakterystyczne niebiesko-czerwone łodzie gozzi,  służą do połowu ośmiornic i ryb żyjących w strefie przybrzeżnej (fachowo to strefa eulitoralu) są wizytówką tego miasta.

Latem można zafundować sobie przejażdżkę takim gozzo.

CASTELLO DI CARLO V

Zamek Karola V pochodzi z XVI (1552 r.) i jest pozostałością po hiszpańskiej dominacji w regionie.

Został zbudowany przez wicekróla, Don Pedro de Toledo, czyli Pedro Álvarez de Toledo, markiz z Villafranca, który notabene był teściem Cosimo I de ‘Medici, wielkiego księcia Toskanii.

Jego obecny wygląd pochodzi z 1660 r., a zmiany zostały przeprowadzone przez księcia Maddaloni, z woli księcia Atri, Giovanniego Geronimo Acquavivy.

W pierwszej połowie XIX wieku był więzieniem.

Całe szczęście to już historia.

Zamek przeszedł gruntowną renowację i teraz jest miejscem, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne, jak wystawy fotograficzne.

Niestety poza tymi wydarzeniami, zamek nie jest udostępniony do zwiedzania.

Przy okazji, Castello di Carlo V to świetny punkt orientacyjny w mieście.

Jak będziesz już w tej części miasteczka, przejdź się na sam koniec mola Margherita w kierunku latarni, a następnie przespaceruj się nadmorską promenadą.

KATEDRY MARIA SANTISSIMA DELLA MADIA

W tym miejscu stała najpierw wczesnochrześcijańska świątynia.

Postanowiono ją jednak zburzyć i postawić wspaniałą, romańską katedrę.

Budowę rozpoczęto w 1107 roku, jednak w pewnym momencie budowa stanęła, zabrakło budulca na dachowe krokwie.

Jak głosi legenda, w nocy 16 grudnia 1117, przy wejściu do portu kanałowego zauważono tratwę z ikoną Madonny della Madia.

Drewno z trawy wykorzystano i kościół wkrótce ukończono.

Z powodu silnych wiatrów znad morza, które utrudniały wiernym dotarcie do kościoła, zbudowano 33-metrowy mur, umieszczony po prawej stronie fasady.

Ustawiono na nim 10 z 12, XVI-wiecznych posągów, które pierwotnie znajdowały się katedrze romańskiej, a także zegar.

Przez kolejne stulecia wciąż coś dobudowywano i upiększano katedrę.

W 1953 r., po obniżeniu poziomu ulicy, zbudowano jeszcze długie schody wejściowe.

Całość prezentuje się pięknie.

 

CENTRO STORICO

Labirynt uliczek, ze 20 kościołów, mnóstwo knajpek i sklepików, kilka placyków, zamek, mur i armaty ustawione w stronę morza.

Do tego suszące się na wietrze pranie i turkus wód Adriatyku.

Oto centrum historyczne Monopoli.

PIAZZA GARIBALDI W MONOPOLI

To plac, który zawsze tętnił życiem.

Jest miejscem spotkań mieszkańców na kawę i pogawędki, na codzienną prasę, dyskusje o najnowszych wydarzeniach i porannych połowach.

Jeśli zostaniesz w mieście do wieczora, koniecznie tu wróć i poczuj autentyczną atmosferę miasteczka pełną ludzi, śmiechu, głośnych rozmów, brzdęku talerzy i zachwytów nad jedzeniem.

Na placu stoi charakterystyczny budynek, Palazzo Rendella.

W XVI wieku pełnił rolę koszar dla wojsk hiszpańskich.

Później, na parterze odbywał się targ rybny, a na piętrze swoją siedzibę miał teatr miejski, aż do 1910 roku.

Przez jakiś czas był w rękach prywatnych, następnie przejęli go jezuici, ale od 1958 roku, Palazzo Rendella funkcjonuje jako biblioteka.

Jeśli będzie otwarta, wejdź i zobacz, bo wnętrze wykorzystano genialnie.

Na placu jest także punkt informacji turystycznej, liczne knajpki, ławeczki i zegarowa wieża.

Drugi główny plac miasteczka to Largo Palmieri z pięknym Palazzo Palmieri.

Tam też zajrzyj koniecznie!

GDZIE ZJEŚĆ W MONOPOLII

GUSTAVO

GALATERIA IL CAPRICCIO

MANINPASTA

Da Marcella Sapori Mediterranei – pyszne owoce morza, makarony i zestaw przekąsek

Gelateria Artigianal – świetna lodziarnia, w której dostaniesz pyszne lody w cenie 1,50 € za dwie gałki, a do tego pyszną kawę, cudo!

Ai Portici – polecam pizzę dla dwóch osób, która składała się z 2 pizz nałożonych na siebie, do tego pyszna mozzarella.

Elia – przeurocze miejsce z widokiem na morze (idealne na aperitivo)

Osteria Perricci – wyglądaja niepozornie i nikt nie zabiega przed wejściem o klientów – i słusznie kolejki się ustawiają od 20! Moje doświadczenia potwierdzają relacje czytelników Primo: serwują  tam wszystko, co pochodzi z morza i mają pyszne ciasto migdałowe – cały obiad tj. linguine z langustynkami, 0.5l białego wina i ciasteczko kosztuje ok. 13 €. Wspaniałe kulinarne doświadczenie za niewielką cenę.
Warto zajść w ciągu dnia (przygotowują knajpę na wieczorne otwarcie) i zarezerwować stolik na wieczór, bo potem o wolny bywa trudno.
Lokalizacja: Via Orazio Comes 1, godziny otwarcia: 19:00-23:00 (najlepiej być tu już o 19:00, żeby trafić na wolny stolik, albo zarezerwować go w ciągu dnia pod +39 080 937 2208) (w środy zamknięte).
.

La Rustichella – świetne miejsce z tzw. cibo di strada (czyli uliczne jedzenie we Włoszech, gdzie spróbujesz i genialnej pizzy, siedząc na stołku przy wyjściu (i nie płacąc opłaty coperto za nakrycie ani obsługę kelnera), za 2 € arancini, za 1 € pysznych crochette di patate wypełnione mozzarellą, a także składane pizze z rucolą i pomidorami w środku, jedne z najlepszych jakie jadłam w Apulii. W środku non stop ruch, mnóstwo Włochów. Adres: Via Porto 36, godziny otwarcia: 11:00-14:00 i 17:00-00:00

Madià – miejsce, gdzie spróbujesz kolejnego cibo di strada – słynnych apulijskich panzerotti wypełnionych przeróżnym nadzieniem, przygotowywane na bieżąco. Ich opakowania zawierają nawet instrukcję obsługi, jak jeść panzerotii, by się nie brudzić (zwykle jest to niemal niemożliwe). Do wyboru również ciasto pełnoziarniste. Adres: Via Orazio Comes 19

Piadineria Artigianale Romagnola “La Jolanda” przy Piazza Garibaldi – sklep spożywczy z lokalnymi produktami, daniami na ciepło (na szybko, do podgrzania), a także miejsce, gdzie na zamówienie panie robią kanapki ze wszystkiego, co dostępne w lodówce (prosciutto, formaggio, suszone pomidory, oliwki, mozzarella itp.) w cenie ok. 1,5-2 € za dużą, pożywną kanapkę (panini).

Premiato Caffe’ Venezia – bar na Piazza Garibaldi, typowo włoski klimat (śpiewy i śmiech całymi rodzinami). Tuż obok polecanej wyżej Barrumba Caffe.

Piazza Palmieri – tu dostaniesz genialnie przyrządzone krewetki + orecchiette z sosem mięsnym. Adres: Largo Palmieri 3, godziny otwarcia: 12:00-15:30 i 19:00-23:00 (we wtorki zamknięte).

GDZIE PLAŻOWAĆ W MONOPOLI?

Linia brzegowa Monopoli ma około 13 km, ale zdecydowana większość pięknych plaż, grot i zatoczek jest położona w południowej części miasteczka.

Plaża w centrum historycznym Monopoli to Cala Porta Vecchia, przy via Portavecchia.

Nie jest ani duża, ani szeroka, ani spektakularna, latem zatłoczona, ale jest i to z widokiem na miasteczko i mur z Bastione di Babula.

Plaża jest ograniczona białym murkiem od drogi, po której jeżdżą samochody.

10 minut spacerem od Cala Porta Vecchia jest ładniejsza plaża, Porto Rosso, a jeszcze pół kilometra dalej kolejna perełeczka, plaża Porto Verde, chyba najładniejsza w mieście.

Kolejny spacer 10-15 minut i dochodzimy do raju, czyli Porta Paradiso.

.

Dobre jedzenie, cudne trasy spacerowe codziennego włoskiego życia (sklepy, markety, knajpy, informacje turystyczne, kościoły, apteki itp.) oraz autentyczny klimat południowego miasteczka i do tego świetnie rozwiniętą komunikację z sąsiednimi miastami – nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na kilkudniowy pobyt we Włoszech!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress